SLES - Lauryl ether sulfát sodný

SLES - Lauryl ether sulfát sodný (také Larethsulfát sodný), jehož alternativou je SLS - Lauryl sulfát sodný, je nejběžněji používaným tenzidem při výrobě mycích, pracích a čistících prostředků. Pro jeho pěnivé vlastnosti se využívá k výrobě šamponů, tekutých mýdel, sprchových gelů, pěn do koupele někdy i do zubních past a pleťových krémů.

Vyrábí se směšováním kyseliny sírové, monododecylesteru a sodné soli.

Domněnka, že SLES a SLS jsou karcinogenní, se po provedených toxikologických výzkumech sice nepotvrdila, ale již svým složením SLES naznačuje, že pokožku silně odmašťuje a tím ji zbavuje tolik potřebných lipidů (ochranných tuků), které tvoří na kůži ochrannou bariéru. Pokožka ochuzená o přirozenou hydrolipidovou rovnováhu je potom náchylná k pronikání škodlivých látek (včetně bakterií a plísní) do hlubších vrstev kůže.
Z toho vyplývá, že SLS a SLES jsou pro citlivou pleť příliš agresívní a bývají příčinou suché, zarudlé, popraskané a svědivé pokožky. Věnujte proto pozornost složení sprchových gelů, šamponů a dalších mycích prostředků a vybírejte jen ty, které obsahují jen aktivní látky rostlinného původu a které budou k vaší pleti maximálně šetrné.